yapılacaklar listem

Balkabağı Jölesi (Yapıldı)

Kabak tatlımızı yaptık, afiyetle yedik, geriye kabımızın içindeki şekerli şurubu kaldı. Bunu tabi ki dökmüyoruz ve bir iki günü daha kurtaracak yeni bir tatlı yapıyoruz :) Dilerseniz dondurma da olabilir, tamamen sizin tercihiniz. Annem kabak tatlısı tarifinin yanında bu tarifi de vermişti. Aslında bu tarifin ne yazık ki kesin ölçüleri yok, elinizde kalan şuruba göre kıvamını sizin ayarlamanız gerekiyor.

Malzemeler;

  • Kabak tatlısı şurubu
  • Nişasta
  • Su

Yapılışı;

DSCN0170Kabak tatlımızdan kalan şurubu bir tencereye boşaltıyoruz. Üzerine bir miktar nişasta ekliyoruz. Bu miktarını rengine ve kıvamına göre ayarlayabilirsiniz; turunculuğu ve şeffaflığı kaybolmasın ama kıvamını yoğunlaştırabilsin.

 

 

 

 

 

DSCN0175Ardından, karışımın üzerine kaynar su dökmeye başlıyoruz. Bu süreçte sık karıştırmanızı tavsiye ederim. Pişirirken ara ara tadına bakabilirsiniz; başta çok şekerli olacak, su koydukça yenebilme seviyesine gelecek tatlımız. Ama fazla su koymamaya dikkat edin, yoğunlaşmasını zorlaştırırsınız.

 

 

 

 

 

balkabagi-jolesiOcakta istediğiniz kıvama gelen tatlınızı servis kaplarına alabilirsiniz. Ben kupların yanında bir kısmını da dondurma kaplarına koyup buzluğa atmıştım. Yaz sıcaklarının yaklaştığı şu günlerde o versiyonunu da kesinlikle tavsiye ederim :)

 

 

 

 

 

Afiyet olsun!

Ne düşünüyorsunuz?