yapılacaklar listem

Kabak Tatlısı

pratik-kabak-tatlisi-tarifi

Tatlılarla aram çok iyi olsa da şu Kabak Tatlısını bir türlü sevemedim. Eşimse tam tersim, bayılarak yiyor kendisini. Küçük bir mutluluğa sebep olmak için ben de annemi yakalayıp tarifini aldım. Bu sefer malzemeler de hazır, hızlı bir şekilde yapacağım.Bizim aile tatlıcıdır, bol şekerli tatlıları severiz. Bu tarif de bol şekerli bu yüzden. Eğer sizin aranız şekerle o kadar iyi değilse tarifteki miktarı biraz azaltmanızı tavsiye ederim. Bir de anne sırrı; açık renkli balkabaklarının tatlısı daha güzel oluyormuş :)

Eh tabi eve balkabağı alınır da sadece tatlısı mı yapılır? Hayır tabi ki! Kendimi de düşüneceğim ve güzel bir çorba da ekleyeceğim yanına.

Malzemeler;

  • 900 gr dilimlenmiş balkabağı
  • 2,5 su bardağı toz şeker

Yapılışı;

Dilimlenmiş balkabaklarının üzerinde yeşil kabuklar kaldıysa onları iyice temizliyoruz.

Yaklaşık 2 parmak kalınlığında doğruyoruz.

Doğranmış balkabaklarını geniş bir tencereye alıyoruz, üzerine şekeri gezdiriyoruz ve kısık ateşte şekerlerin erimesini bekliyoruz. Bu aşamada tencerenin kapağı kapalı.

Şekerler eriyip kaynamaya başlayınca altını biraz daha açıyoruz. Kapağımız hala kapalı.

Kabakların pişmesine yakın (yumuşaklığından anlayabiliriz pişip pişmediğini) eğer şurubu istediğimizden daha sıvıysa kapağını açıyoruz ki koyulsun.

Şurup ve kabaklar istediğimiz kıvama geldiğinde ocaktan alıyoruz ve tatlımız servise hazır. Üzerine kırılmış ceviz serperek servis edebilirsiniz.

Tabi yemek için soğumasını beklemek iyi olabilir :)

 

Not: Eğer kabak tatlınız bitti ve şurubu hala duruyorsa aman dökmeyin, değerlendirin :) Balkabağı Jölesi tarifine alalım sizi :)

 

* Fotoğraf resimlitarifleri.com adresinden alınmıştır.

 

Ne düşünüyorsunuz?