yapılacaklar listem

Buzdan Oteller

0

Hayır hayır, soğukla aram hiç iyi değil. Hatta baya bir kötü bile diyebilirim. Karda yürüyemeyen ben, büyük bir tezatlıkla buzdan otellerde kalmak istiyorum. Bunca insan gidip kalabiliyorsa, orada donarak hayatını kaybetmiyorsa çok da büyük bir işkence olmamalı o soğuk. Dönüşte zatürre riski olabilir, denemeden bilinmez.

Fotoğraf: Luc Rousseau

Hotel de Glace, Quebec, Kanada / Fotoğraf: Luc Rousseau

Kış zamanı kutup bölgesine yakın bir yere gitmek gerekiyor bu deneyim için. Gitmişken Kutup Işıkları da izlenir hatta, çok da keyifli olur.

Fotoğraf: Nevra Arts

Kirkenes Kar Oteli, Norveç / Fotoğraf: Nevra Arts

Bu oteller, her yıl sonbahar aylarında kar ve buzdan inşa ediliyor ve misafirlerini bekliyorlar. Nisan ayında ise karların erimesiyle hizmetine son veriyorlar. İlki, İsveç’te inşa edilmiş Jukkasjärvi Ice Hotel. Hala daha en büyüklerinden birinin o olduğu söyleniyor (5500 metrekarelik bir alana kuruluyormuş).  Norveç, Finlandiya gibi Kuzey Kutup Dairesi’ne yakın ülkelerde bu gibi oteller bulunabilir.

Fotoğraf: Vidar Hoel

Sorrisniva Igloo Hotel, Alta, Norveç / Fotoğraf: Vidar Hoel

Otel sahipleri tabi ki müşterilerini düşünüyor, sıcak uyku tulumu gibi detaylarla onları rahat ettirmeye çalışıyorlarmış. Tabi kuzey ülkelerinin vazgeçilmezi saunalar da baş rollerde! Özellikle cam tavanlı Eskimo evleri sunan oteller, Kutup Işıklarını izlemek için bire bir.

Snow Village Finland

Arctic Resort Kakslauttanen, Finlandiya / Fotoğraf: Snow Village Finland

 

Ne düşünüyorsunuz?